Що показала експертиза крабового м’яса? Імітація на ринках РФ.

Відомий факт: незважаючи на назву, крабове м’ясо часто ніякого відношення до самих крабів не має. Але, навіть розуміючи це, споживачі вибирають продукт для салатів, бутербродів і швидкого перекушування «на ходу». Експерти Союзу споживачів «Росконтроль» відправили в лабораторію крабове м’ясо, щоб розібратися, що ховається за цим сурогатом.Імітація крабового м'яса

Фосфати без сорому

Для експертизи було відібрано п’ять зразків «крабового м’яса» популярних брендів: Vici, «Русское море», «Меридіан / Сніговий краб», «Санта Бремор», «Д» ( «Діксі»).

І відразу потрібно віддати належне виробникам: на упаковках всіх зразків було зазначено, що всередині міститься «імітація крабового м’яса». У разі «Діксі» уточнюється, що це «імітована м’ясо морепродуктів», в Vici – «імітація з сурімі». При цьому рибний фарш сурімі (концентрований білок з м’яса риби) вказано в складі всіх п’яти зразків. Також є там фосфати, глутамат натрію (крім Vici), сорбат натрію (в зразку «Діксі»). І мікроструктурний (гістологічний) аналіз показав, що зразки відповідають даним про склад, зазначеним у маркуванні. Так що при покупці можна орієнтуватися на те, що вказується на упаковці, головне, потрібно уважно читати етикетку і звертати увагу на повний список інгредієнтів.

Правда, в зразку Vici не було вказано глутамінова кислота, але експертиза визначила, що її відносний вміст – на тому ж рівні, що в інших зразках. Тому не можна виключати її присутність, хоча, справедливості заради, потрібно сказати, що зміст глутамінової кислоти в Vici лише незначно перевищує характерне для натуральної риби.

Пошкодували жиру

Споживачі часто купують крабове м’ясо заради харчової цінності продукту, думаючи, що вона така ж, як і у будь-якого морепродукту. Але варто звернути увагу на досить високий вміст в ньому вуглеводів (крохмалю). За рахунок цього в крабовому м’ясі вміст білка в 3-3,5 рази менше, ніж в рибі, хоча і відповідає маркуванню майже у всіх зразках (крім «Меридіана»). І, хоча було визначено, що цей білок є біологічно повноцінним, «крабове м’ясо» не можна вважати еквівалентної заміною риби в раціоні. Дещо більше білка в «Меридіані», але зате і негативне відхилення від даних маркування становить 20%. В інших зразках помітних відхилень по білку в маркуванні немає.

А ось розбіжності за показником «масова частка жиру» більш істотні. Впевнено говорити про те, що зазначені дані відповідають реальним, можна тільки в разі зразка Vici. У «Меридіані» і «Діксі» жиру істотно менше (0,25%, а не 3,2% і 0,1%, а не 3,5% відповідно), а в крабовому м’ясі «Русское море» і «Санта Бремор »жиру не було виявлено взагалі. Справедливості заради, в зразку «Санта Бремор» процентний вміст жиру і в маркуванні не вказано.

«Невиявлення жиру в деяких зразках може бути пов’язано з низьким вмістом жиру в сировині і недотриманням рецептури, – каже головний  експерт НП” Росконтроль “Світлана Димитриева . – До того ж потрібно враховувати, що через особливості технології виготовлення сурімі в процесі навіть невеликий вміст жиру, наявного у вихідній сировині, ще більше знижується ».

Згідно з маркуванням, у всіх зразках присутні харчові фосфати (влагоудерживающий агент і стабілізатор), однак зміст їх невелика (у порівнянні з природним вмістом фосфору в рибі). Щодо більше фосфатів у зразках «Сніговий краб» і «Діксі».

Не забуваємо про добавки!

На подив всі зразки, за даними експертизи, безпечні за мікробіологічними показниками. Вміст токсичних елементів в них набагато нижче допустимого, показник “Кмафанм” (дає уявлення про загальну картину мікробного обсіменіння) також істотно менше допустимих значень. Бактерії групи кишкової палички не виявлено. Консерванти не виявлені у всіх зразках, крім «Діксі». В останньому зміст консерванту (сорбінової кислоти) не перевищує допустимий.

Та й органолептичні показники не викликали нарікань. Всі зразки мають гарні (і однаковими) властивості і ознаки.

  • Зовнішній вигляд: шматки невизначеної форми, поверхня чиста, злегка волога.
  • Консистенція: соковита, не кришиться.
  • Колір: на поверхні – червоний, на розрізі – білий.
  • Запах і смак властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаків і запахів.

При цьому не можна забувати, що у всіх зразках містяться харчові добавки (зазначені в складі, тому уважно читайте те, що написано на упаковці): барвники, стабілізатори, емульгатори і влагоудерживающие агенти. При цьому в «Діксі» і «Меридіані» вміст фосфатів вище середнього у порівнянні з іншими зразками, хоча і відповідає допустимим значенням. Відносний вміст глутамінової кислоти в крабовому м’ясі «Санта Бремор» вище середніх значень (в порівнянні з іншими перевіреними брендами крабового м’яса). А в Vici, можливо, її додали, хоча і не вказали в складі.

Справи минулі

Крабове м’ясо фахівці «Росконтроля» перевіряють вперше. Але вони перевіряли крабові палички чотирьох з п’яти представлених в цій експертизі брендів: Vici, «Русское Море», «Меридіан», «Санта Бремор». Всі вони не мали суттєвих зауважень від експертів і можуть бути рекомендовані до покупки. Тобто, хоча продукти з сурімі і є по своїй суті імітацією, вони не заподіють шкоди здоров’ю і в деяких випадках навіть відрізняються привабливими показниками харчової цінності. Але важливо уважно читати склад, щоб прийняти інформоване рішення про покупку.

Краще джерело білка – риба.

Результати експертизи крабового м’яса:

Бренд Масова частка білка,% Масова частка вологи,% Масова частка солі,% Вміст токсичних елементів, Σ (Ci / МДУi) Кмафанм, КУО / г (норма -≤1000 КУО / г) БГКП (коліформи, бактерії групи кишкова паличка) Зовнішній вигляд Колір:
– на поверхні
– на зрізі
Запах і смак
Vici 6,6 75,2 1,42 0,15 <150 Не виявлено Шматки невизначеної форми. поверхня чиста, злегка волога -Червоний -БІЛА Властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаку і запаху
«Русское море» 6,9 76,5 1,74 0,18 <150 Не виявлено Шматки невизначеної форми. поверхня чиста, злегка волога -Червоний -БІЛА Властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаку і запаху
«Меридіан / Сніговий краб» 7,1 73,8 1,62 0,15 <15 Не виявлено Шматки невизначеної форми. поверхня чиста, злегка волога -Червоний -БІЛА Властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаку і запаху
«Санта Бремор» 6,0 78,1 1,65 0,18 <150 Не виявлено Шматки невизначеної форми. поверхня чиста, злегка волога -Червоний -БІЛА Властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаку і запаху
«Діксі» ( «Д») 6,4 79,9 1,74 0,16 <15 Не виявлено Шматки невизначеної форми. поверхня чиста, злегка волога -Червоний -БІЛА Властиві даному виду продукту, без сторонніх присмаку і запаху

*  Надано НП «Росконтроль».
Дані екпертизи поширюються тільки на представлені зразки.

PS: Тепер ви напевно знаэте де придбати справжнє Крабове м’ясо!